Nargile & Aksesuar


Elektrikli Nargile Açma Makinesi
Renkli Cam Nargile Takımı
Şehriyar Nargile Takımı
Kilitli Renkli Şişeli Nargile Takımı
Mod 17 Kilitli Nargile Takımı
Tn-610 Sandıklı Nargile Takımı
BT-03 Kilitli Nargile Takımı
Çamlıca Nargile Takımı
Çelik Nargile Takımı
DY-DS Kilitli Nargile Seti
Orta Boy Kilitli Nargile Takımı
Mineli Nargile Takımı
Kilitli Konya Nargile Takımı
Komple Döküm Nargile Takımı
Tuğralı Yaprak Nargile Takımı
Yeni Konya Nargile Takımı
Orta Boy Paslanmaz Nargile Takımı
Orta Boy Seramik Nargile Takımı
Büyük Boy Seramik Nargile Takımı
Kahveci Döküm Nargile
Kilitli Çelik Konya Nargile Takımı
Küçük Boy Nargile Takımı
Filtreli Nargile Takımı
Papatya Kahveci Nargile Takımı
1 den 24 e 61 (3 sayfa) ürün gösteriliyor


Nargile Nedir ?

Nargile, tütün dumanının sudan geçerek bir hortum yardımıyla süzülen dumanı içe çekerek içimi sağlayan  tütün içme aracıdır.

4 ana parçadan oluşur. Bu dört ana parçanın ismi, ser, marpuç, lüle ve şişedir. 

Kısaca anlatacak olursak ; 

Ser, nargileyi oluşturan uzun gövdenin adıdır.

Lüle, altında delikleri olan, küçük kase biçimi verilmiş, seramik yada camdan yapılmış, tütünün konulduğu yerdir.

Şişe, içine su konulan bölümdür. içine konulan su sayesinde, tütün dumanını filtre eder.

Marpuç; filtre edilmiş dumanı, şişe denilen bölümden içime ulaştıran hortuma da marpuç denir.

Birde marpucun ucuna takılan ve hijyen açısından her kullanımda kişiye özel değiştirilen ve sipsi adı verilen bir ağızlık vardır.

Nargilenin sigaradan en büyük farkı, dumanın soğuk olmasıdır. Şöyle ki ; Nargile şişesinin içine konan suyun üzerinde hava boşluğu bırakılır. Marpuç dan çekilen duman da bu hava boşluğundan gelir. Çekilen duman suyun içinden süzülerek ve bu esnada soğuyarak, içen kişiye ulaşır. Dumanı soğutan sistem bu şekilde işler. Tutkunlarının vazgeçilmez keyif aracı olan ve uzun süren yavaş içimi sayesinde, sohbetin, muhabbetin baş tacı haline getirilen nargile, keyifli olmasına karşın hazırlanışı bir o kadar incelik ister ve zordur. Yavaş yavaş, keyif yaparak, kısa aralıklarla içilen nargile, farklı tat arayanlar için değişik tütün aromaları bulunmaktadır.


Nargile çeşitleri ve nargile seçimi ;

Seramik, bakır, alüminyum, pirinç, döküm, cam ve çelikten üretilen nargile takım çeşitleri bulunmaktadır. 

Nargile seçerken dikkat edilecek ilk husus, nargileyi oluşturan parçaların kaliteli, paslanmaz ve keyfi bozmayacaka unsurlarda olmasıdır.

kullanılacak nargilenin zevke göre doğru orantılı seçilmesi, nargile keyfinde en önemli etkendir. Alınan nargile takımı kaliteli olduğu kadar, kullanışlı da olmalıdır. Her ne kadar kullanılacak tütünün kalitesi, aroması ve nargile kömürünün bu zevkte payı olsa da, iyi bir nargile takımı almanın hem göze, hem de içime sunacağı katkı göz ardı edilemez.

Piyasadaki nargilelerin fiyatları, boyutuna, kalitesine, malzemesine göre değişmektedir. Alacağınız nargilenin boyutuna ayırabileceğiniz bütçeye karar verdikten sonra sıraya koymanız gereken en önemli özellik, beklentilerinizi karşılayacak bir nargile takımı almaktır. Nargileyi eviniz haricinde, piknikte, bahçede veya arkadaş ortamına götürüp kullanmayı düşünüyorsanız, boyut olarak biraz daha küçük olanları tercih etmeniz lehinize olacaktır.

Üretilen malzemeye göre çeşidi olan nargileler den biri olarak cam nargilelerin içimi güzel olsa da, temizlenmesi ve kullanılması durumlarında dikkat ister. Şişeler oldukça ince, narin camdan üretilir. Kırılması durumunda bazılarının yedek parçasını bulmak zordur. Fakat şişedeki su seviyesini ve kirlenmiş olduğunu görmek açısından kullanımı kolaydır. Taşınabilirliği konusunda dikkat edilmesi gerekli olduğundan, evde kullanıma daha uygun görülmektedir. Her ne kadar narin yapıda olsalarda, tadı ve içimi oldukça güzeldir. Kullanılan tütünün aromasını kolay kolay tutmazlar, zaten cam koku tutmayan maddedir.  Sağlamlık açısından, pirinç, çelik ve dökümden yapılmış nargileler, nargile takımları arasında en uzun ömürlü olanlarıdır. Kolay kolay oksitlenmezler ve temizliği de oldukça kolaydır. İyi temizlendiklerin de, değişik aromalı tütünler içilse dahi tad ve koku karışımı yapmazlar. Sıvama nargile takımı, piyasada satılanlar arasında, bütçe açısından en uygun fiyata satılan nargile takımıdır. Nargile tutkunu olanların pek tercih ettiği söylenemez. Suyla temas ettiklerinde kolay oksitlenme yapar ve bu da nargilenin tadını değiştirerek içimi zevk vermez. Nargile takımlarının içinde en kısa ömürlü olan alüminyum nargile takımıdır. Kısa vadeli kullanım düşünenler için alüminyum nargile takımı  uygundur. Nargile zevk işidir. Bu zevke tabii olan kişilerin en çok tercih ettikleri, döküm, cam, pirinç ve çelikten üretilen nargile takımlarıdır. Kahveci takımı olarak nitelendirilen, dökümden yapılmış nargile takımı, tutkunları arasında revaçtadır.

Nargile parçalarından olan ve içiciyi duman ile buluşturan bölüm olan marpuç, nargilenin tadını büyük ölçüde etkileyen önemli bir parçadır. Değişik aromalarda tütün kullanarak nargile içenler için yıkanabilir olmasında fayda vardır. Tütünün tek çeşit aromalı olarak içiyorsanız, keçi derisinden yapılmış olan marpuçlar daha makbuldür. Çünkü deriden üretilen marpuçlar koku ve aromayı çektiği için, ya devamlı aynı aromada nargile içmeli yada değişik aromalı tütün içilecekse değiştirilmesi evladır. Keçi derisinden yapılan nargile marpucunun nikotini büyük oranda çekerek azalttığı bilinmektedir. Nargilenin, cafe yada kahveler gibi toplu kullanıldığı alanlarda, nane yada kahve aromalı tütün çeşitlerinin kullanıldığı marpuçlar, içim keyfini bozmamaları için ayrı tutulurlar. Deriden üretilmiş marpuçlar yıkandıktan sonra kurutulmalı ve kuruturken şeklinin bozulmamasına, ezilmemesine dikkat edilmelidir. Değişik tatlara açık olan ve her seferinde başka aromalı tütün kullanmak isteyenler için, tek seferlik kullanılan, kullan-at mantığıyla üretilmiş marpuçlarda bulunmaktadır. Kokusu ve tadı marpuca oturmuş bir tütün aromasının değişikliği içimde kötü etkisi olacağından, en azından denemelikte olsa içilen değişik türde tütün aromasının tadını almak için kullanılabilir. Slikon marpuçlar, yıkanabilir olması, temizliğinin kolay olması, kokuyu ve tadı çekmemesi göz önüne alınarak, nargile severlerin tercih ettiği marpuçlar arasındadır. 


Nargile hazırlama ;

Nargilenin hazırlanışı, usta nargile içicilerine göre oldukça kolay ve zevkli olsa da, yeni başlayan ve bilmeyenler için oldukça karışık ve meşakkatli görünmektedir. Nargile hazırlarken, kömürü köz haline getirmek için gerekli olan ekipmanlar elinizde varsa bu iş daha kolay olacaktır. Pürmüz ve elektrikli közü yakma makinası olanlar için hazırlanma süresi çok daha kısa, çok daha pratiktir. İpuçlarıyla birlikte nargile hazırlanışına geçecek olursak,

1- Nargilenin hazırlanışı, nargile şişesine su doldurmayla başlanır. Koyulan suyun miktarı çok önemlidir. Eğer su az konulursa, duman suda yeterince süzülemez. Su fazla konur ise bu sefer nargilenin içimini zorlaştırır. serin birkaç cm lik kısmı suyun içinde kalacak şekilde ayarlanır. Bu da şişenin 3/4 lüks kısmına denk gelir.

2- Şişeyi doldurduktan sonra, nargilenin seri, marpucu ve tepsisi yerleştirilir. Ser şişeye, marpuçta şişeye geçirilir. Birleştirilen noktalarda hava kaçağının olmaması önemlidir. Gerekli durumlarda hava kaçağını önlemek için conta ve bant kullanabilirsiniz.

3- Nargile hazırlamada en önemli kısım olan, içimi oldukça etkileyen, lüleye tütün yerleştirmektir. Lüleye yerleştirilen tütün ne çok ne de az olmalıdır. Lüleye fazladan konulan tütün, hava akışını keser ve bunun sonucunda nargile çekilirken keyiften çok zorluk verir. Ayrıca tütünün fazlası folyoya değeceğinden, değen kısım yanarak ağıza yanık tadı gelir.

4- Tütün yerleştirilen lülenin üstü, nargile için özel üretilmiş, mutfakta kullanılanlardan biraz daha kalın olan alüminyum folyo ile sıkıca gererek kaplanır. Kaplandıktan sonra folyonun üzerine kürdan veya iğneyle küçük küçük delikler açılır.

5- Elektrikli köz yakma makinası yada pürmüzle yakarak köz haline getirilmiş kömür, folyonun üzerine yerleştirilir. Kömürün iyice yanarak köz haline gelmiş olması önemlidir.

Bir-iki dakika sonra nargile içime hazırdır. Nargileden ilk birkaç nefes ardar da çekilerek açılması sağlanır ve dumanın saatlerce haz veren keyfi başlamış olur.


Nargile tütünü ve seçimi ;

Keyifli bir nargile içimi gerçekleştirmek için, tütünün verdiği duman bol olmalıdır. İyi bir nargile tütününün hem içim süresi uzun olur, hem de tütünün aroması, içim süresince devam eder. Çekilen dumanı üfledikten sonra ağızda tütünün aroması ve kokusu yerine acılık kalıyorsa, nargile tütünü iyi değil demektir. Kaliteli bir nargile tütününün en az 2 saat içim süresi vardır. 

Nargile tütününün iyi olup olmadığını anlamak için bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar, tütünün tadı, kokusu ve külünün rengidir.

Tütünün tadı, ağızda bıraktığı aroma veya acılığa göre değerlendirilir. Nargileden derin bir nefes çekip, dumanını ağız boşluğunda bir kaç saniye bekleterek test edilebilir.

Nargile içimi sırasında çekilen duman, tütüne eklenen meyve aromasının kokusunda olmalıdır ve bu koku uzun süre devam etmelidir. Nargileyi açtıktan sonra, 10-15 dakika sonra koku kayboluyorsa, nargile tütünü iyi değil demektir. Tütünün bıraktığı külün rengi, tütünün iyi olup olmadığını anlamaya yardımcıdır. Külün rengi ne kadar açık ve beyaza yakınsa, tütün o kadar iyi demektir. Konya, kahveci, döküm, pirinç, ve diğer çeşit nargile modelleri, en ucuz fiyata kalitelial.com da

Nargile & Aksesuar

Nargile & Aksesuar