Terazi Çeşitleri


Raks RK-405 Mutfak Terazisi
Dijital Kafesli 500g x 0.01g Hassas Terazi
Kuyumcu 600g x 0.01g Hassas Terazi Mh-883
DM3 500g Mini Hassas Terazi
KM Dijital Kuyumcu Hassas Terazi
Elektronik Terazi 40 Kg
Goldmaster GSC-7101 Slim Banyo Baskül
1 den 24 e 59 (3 sayfa) ürün gösteriliyor


Terazi Çeşitleri;

Terazi ; Sıvı veya katı bütün nesneleri ağırlık biriminde ölçmeye yarayan araçtır. Eskiden bu yana günümüze kadar bir çok terazi çeşidi bulunmakta ve kullanılmaktadır. Yeni nesil Elektronik teraziler çıkmadan önce daha çok ibreli olan teraziler kullanılırdı.  Fakat bu ibreli teraziler, günümüzde kullanılan elektronik teraziler kadar hassas tartım yapamazlar.  Tartım işlemi bitip, ibre sabitleninceye kadar beklenir ve gösterilen değer tartma işlemini yapan kişi tarafından okunur. Günümüzde daha çok tercih edilen elektronik terazilerde ise tartma işlemi çok daha kolay hale getirilmiştir. Öyle ki, tartma işlemini gerçekleştirdikten sonra,  gram hassasiyetinde olan değeri netleştirip, tartım işlemini yapan kişinin toleransına bırakmayarak ölçüyü net olarak ekranda gösterir.


Terazi Çeşitleri Ve kullanıldıkları Alanlar ; 

Mekanik ve elektronik olanları dışında daha çok kullanıldıkları alanlara göre sınıflandırılırlar. Pazarda, laboratuvarlarda,   iş yerlerinde, kuyumcularda, marketlerde ve ağır hizmetlerde kullanılan teraziler olarak çeşitlendirilir. Pazarlarda, marketlerde, manavlarda, kuruyemişçilerde, baharatçılarda... genelde tek tip terazi kullanılmaktadır. Bunlar sebze, meyve, peynir, zeytin, kuru yemiş, kuru baklagil vb. Gıda ürünlerini tartmakta kullanılırlar. Bu ve benzeri iş yerlerinde bir tarafına ağırlık konarak tartan terazilerden çok, artık elektronik teraziler yerini almıştır.


Elektronik Teraziler ; 

Gram hassasiyetle ölçüm yaptıkları için, satanı ve müşteriyi daha ikna edici ve daha güvenilir terazilerdir. Satan ve alan kişiyi mağdur etmeyeceği düşünülerek bu gibi yerlerde en çok kullanılan terazi çeşididir. Otomatik dara alma özellikleri vardır. Tartılan ürünün içine konulduğu kabın ağırlığını çıkarma işlemini otomatik olarak yapar. Fiyat hesaplamalıdırlar. Satıcı, müşteri ve diğer işlerle uğraşırken birde hesap yapmak zorunda kalmaz. Maksimum tartma kapasiteleri, bu gibi yerlerde kullanım için oldukça yüksektir. Şarjlı ve elektrikli olanların dışında, iki enerji gücünün bir arada olanlarıda mevcuttur. Işıklı yada ışıksız opsiyonel olarak lcd ekrana sahiptirler. Ölçüm, enerji gücü, fiyat hesaplaması gibi bütün işlemler bu lcd ekranda görünür.  Terazilerin, tartımda doğru ölçüyü yakalamak adına iyi dengelenmesi gerekmektedir ve bu da elektronik terazilerde bulunan ayarlanabilir ayaklar ve su terazi ile çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bir çoğunda ön ve arka olmak üzere çift lcd ekran vardır. Bu özellik, satıcının tartım işlemi sırasında müşterininde görmesini sağlar ve müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.  Pazar gibi ortamlarda ve açık hava kullanımına uygun olarak bu lcd ekranlar ve terazi üzerindeki diğer tuşlar su geçirmez olarak tasarlanmıştır. 1 dakika süre içinde kullanılmadıklarında enerji tasarrufu yaparak otomatik olarak uyku moduna geçerler. Elektronik teraziilerin bir çeşidi ise, mutfaklarda kullanılan mutfak terazileridir. Yediklerine, içtiklerine dikkat eden veya rahatsızlığı sonucu dikkat etmek zorunda kalanlar, diyet yapanlar, tariflere uygunlarak yiyecek hazırlamak isteyenler, kışlık hazırlayanlar... gibi bir çok kişinin mutfaklarında bulundurduğu terazi çeşididir. Kaşık, kase, bardak,  el veya gmz ayarıyla ölçmeye çalıştığımız her şeyi çok daha kolay ve tam ayarında tartmamızı sağlar. Gram olarak ölçebilen hassas terazidir. Ebat olarak mutfakta kullanıma uygun olarak üretildikleri için fazla yer kaplamaz. 0.1 - 1 gr hassasiyetle güvenilir ölçüm yapar. Yaptığı ölçümleri lcd ekranından görebilirsiniz. Mutfak gibi nemli ortamlara uygun olarak üretilmiştir ve paslanma yapmaz. Elektronik terazinin bir diğer kullanım alanı, kilo alma - verme veya kontrolde tutma amaçlı kullandığımız banyo terazileridir. 0.1 kilogram hassasiyetle ölçüm yapar.Diyette olanların en büyük yardımcısıdır.Nemli ortamdan etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir. Özel durumlar haricinde banyo terazileri genelde, maximum 180-200 kilogram ölçebilme kapasitesine sahiptir. Sadece kilo ölçmekle kalmayıp , bazı gelişmiş modellerinde vücut kitle indeksi, yağ oranı ve kemik ağırlığını da ayrı ayrı gösterebilen banyo baskülleri de bununmaktadır. Bunlar daha çok sağlık sektörü, diyetisyenler ve zayıflamaya yardımcı olan diğer sektörlerde kullanılır. 


Hassas Terziler; 

Bunlar daha çok kuyumculukla uğraşan kişiler, laboratuvarlar, ilaç ve kimya sanayilerinde kullanılır. Bu terazilerin 1 miligram ölçüyü dahi kaçırmadıklarını düşünürsek kullanıldıkları alanlarda tartım sonuçlarının ne kadar önemli olduklarını anlayabiliriz. Çünkü kullanıldıkları alanlarda çok çok düşük miktarları bile son derece kıymetli ve önemli olan maddelerin ağırlık ölçümlerini almakta kullanılırlar. Bu da terazinin oldukça hassas ve net sonuç vermesiyle paraleldir. Bu terazilerdeki hassasiyet, tartabileceği minimum ağırlığın ne kadar küçük olursa , hassasiyetinin bir o kadar büyük oluşudur. Kullanılacak alana göre uygun bir terazinin seçimi bu sebeple çok önemlidir.


Derin Kefeli Terazi;

Derin kefeli teraziler üstünde bulunan kefeleri sayesinde, pazarda manavda kolayca kullanabilirsiniz. Dara alabilme özelliği sayesinde kefenin darasını alabilirsiniz. Çıkarılıp, takılabilir kefe sayesinde, kefeyi cihaz üzerinden çıkartıp düz kefe olarakda kullanabilirsiniz. Tamamen çelik malzemeden oluşan terazi kefeleri, yaklaşık olarak yüz kiloya kadar taşıma özelliğine sahiptir. Paslanmaz malzemeden yapılmıştır. Su ile temasta paslanma yapmaz.


Manav Terazisi;

Sitemizde bulunan, elektrikli, şarjlı, akülü, fiyat hesaplamalı, dara alabilme özellikli, üst üste toplama fonksiyonlu ve diğer derin kefeli, yarım kefeli yada düz kefeli elektronik terazi çeşitlerini manav dükkanınızda kullanabilirsiniz. Dara alabilme özelliği sayesinde meyve veya sebzelerin, içinde bulunduğu kabın darasını alabilirsiniz. Cihaz altında bulunan ayarlanabilir ayaklar sayesinde, cihazını düzgün ölçüm yapabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.


Pazarcı Terazisi;

Pazarda satış yapan, balık, manav, kuruyemiş, baklagil, ve diğer tartım ile satış yapan satıcıların işini kolaylaştıracak her çeşit terazi modelleri kalitelial.com sitesinde bulabileceksiniz. Dışarıda bulunduğunuz yerde terazinizi kurduğunuzda, düzgün oldumu, diye düşünmenize gerek yok. Cihaz üzerinde bulunan denge doğruluğunu gösteren su terazisi mevcuttur. Başka bir şeye ihtiyaç duymadan, bu terazi sayesinde terazinizi düzgün olarak ayarlayabilirsiniz. Balık satan kişiler, vb. sattığı ürünün su içerisinde olması gerektiği olan tezgahların kullanabileceği, su geçirmez tuş takımı ile yapılmıştır. Su ile temas olduğunda tuş takımları sudan etkilenmez. Bu sayede, terazinizi yağışlı havalarda koruma olmadan kullanabilirsiniz.


Şarjlı Elektronik Terazi;

Hem elektrik hemde şarj ile çalışan bu teraziler sayesinde, bulunduğunuz yerde elektrik olmadan da kullanabilirsiniz. Cihaz yapımında kullanılan özel olarak yapılmış kaliteli akü sayesinde, uzun süre şarj etmeden de kullanabilirsiniz. Ayrıca zamanla çok kullanılmasından dolayı hasar görebilme ihtimaline karşı olarak da , cihaz içerisinde bulunan akünün değiştirilebilir özellikli olması. Uzun süre kullanılmadığında uyku moduna geçen lcd ekran cihazın şarj süresini uzatmaktadır.


El Terazileri;

Küçük ebatta yapılan fakat, yüksek tartım gücüne sahip küçük el terazileri el ucuz fiyata kalitelial.com sitesinde bulabilirsiniz. İşi gereği yanında taşıması kolay olsun diye, bu küçük cep terazileri, işinizi çok kolaylaştıracaktır. Cihaz üzerinde bulunan özel tutma kulpu sayesinde, ve tarttığınız malzemenin paket içerisinde olduğu zaman bile takılabilir çengel sayesinde her malzemeyi kolaylıkla tartabilirsiniz. İki adet küçük pil ile çalışan bu teraziler, şarj sorunu duymanıza gerek olmadan pil ile kullanabilirsiniz. Çok hassas tartıma sahip olan bu teraziler sayesinde, gram tartımlarınızı da yapabilirsiniz. Ölçüm hafızasında bekletme özelliği ve 4 birimde ölçüm yapabilme fonksiyonu, otomatik sıfırlama düğmesi ve dara alabilme özelliği sayesinde, kullanım esnasında büyük kolaylık sağlar. Katlanabilir tutma kulplu olması cihazı kolay taşıyabilir, üzerinizde bile muhafaza edebilirsiniz.

Terazi Çeşitleri

Terazi Çeşitleri